Przemoc psychiczna — kiedy ran nie widać

Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna pogarsza twoją samoocenę i sprawia, że czujesz się niepewnie we własnej skórze. Jest to również forma manipulacji i kontroli, a skutki znęcania się psychicznego są tak samo szkodliwe jak skutki znęcania się fizycznego.

Jest to bardzo trudne, aby nie tylko rozpoznać nadużycie psychiczne, ale potem mieć odwagę, aby je skonfrontować. Prawdopodobnie znasz wiele oczywistych oznak znęcania się psychicznego i emocjonalnego, ale kiedy jesteś w samym środku tego wszystkiego, łatwo jest przeoczyć niezdrowe zachowania ze strony drugiej osoby.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, kto to jest, nie zasługujesz na to i to nie jest twoja wina.

Oskarżanie i obwinianie

Osoba stosująca przemoc psychiczną zawsze zrzuca winę za swoje problemy na ciebie i oskarża cię o robienie wszystkiego źle. Nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za konsekwencje swoich działań lub słów i ciągle używa cię jako kozła ofiarnego. Takie osoby są z reguły bardzo zazdrosne i wykorzystują poczucie winy, aby zmusić cię do zrobienia czegoś, czego być może nie chcesz. Odsuwają też lub minimalizują każdą winę, którą próbujesz na nich zrzucić.

Kontrolowanie

Kontrola może dotyczyć dużych decyzji, takich jak miejsce zamieszkania i pracy, ale też drobnych rzeczy. Na przykład, mogą nie wypuszczać cię z domu. Mogą mówić ci, w co masz się ubierać i co jeść. Możesz nie mieć prawa do wyboru przyjaciół lub tego, co oglądać w telewizji. Każda oznaka tego, że próbują cię kontrolować w jakikolwiek sposób, jest oznaką psychicznego znęcania się.

Współuzależnienie

Osoba dopuszczająca się przemocy psychicznej, aby utrzymać kontrolę, może próbować stworzyć sytuację, w której poczujesz, że nie masz innego wyboru niż być z nią. Może również próbować zakłócić lub przerwać wszelkie relacje z przyjaciółmi, lub rodziną, którzy cię wspierają, aby upewnić się, że nadal będziesz polegać tylko na nich.

Krytyka

Jeśli twój partner lub partnerka ciągle krytykuje cię za wszystko, co robisz, zarówno rzeczy duże jak i małe, to znaczy, że jesteś psychicznie wykorzystywany. Może wyśmiewać się z tego, jak wyglądasz lub co masz na sobie. Może również bagatelizować lub lekceważyć wszelkie osiągnięcia, czy to osobiste, czy zawodowe. To może wzbudzić w tobie uczucia, że cokolwiek zrobisz, nigdy nie jest wystarczająco dobre.

Zaniedbanie emocjonalne

Każda agresywna psychicznie osoba będzie przedkładać swoje potrzeby emocjonalne nad twoje. Może domagać się szacunku i posłuszeństwa, a także selektywnie powstrzymywać wszelkie uczucia i troski, dopóki i o ile nie dopnie swego.

Upokarzanie

Potężnym sposobem na psychiczne znęcanie się nad kimś jest upokorzenie go, zwłaszcza w miejscu publicznym. Mogą się z ciebie naśmiewać i zachęcać innych, by również się z ciebie śmiali. Mogą umieszczać kompromitujące zdjęcia lub wpisy w mediach społecznościowych.

Umniejszanie. Zwykle wiąże się to ze słowem „zawsze”. Zawsze się spóźniasz, mylisz się, nawalasz, nie zgadzasz się i tak dalej. Zasadniczo, mówią, że nie jesteś wystarczająco dobrą osobą.

Protekcjonalne traktowanie. „Wiem, że się starasz, ale to jest po prostu poza twoimi możliwościami”.

Publiczne zawstydzanie. Wdają się w kłótnie, ujawniają twoje sekrety lub wyśmiewają się z twoich słabości.

Lekceważenie. Mówisz im o czymś, co jest dla ciebie ważne, a oni mówią, że to nic takiego. Język ciała, taki jak: przewracanie oczami, uśmiechanie się, potrząsanie głową i wzdychanie, pomaga przekazać tę samą wiadomość.

„Żarty”. Żarty mogą mieć w sobie ziarno prawdy lub być kompletną fabrykacją. Tak czy inaczej, sprawiają, że wyglądasz głupio.

Sarkazm. Często jest to ukryty żart. Kiedy się sprzeciwiasz, twierdzą, że się droczyli i mówią, żebyś przestał/przestała brać wszystko tak na poważnie.

Umniejszanie twoich osiągnięć. Prześladowca może powiedzieć ci, że twoje osiągnięcia nic nie znaczą lub może nawet przypisać sobie odpowiedzialność za twój sukces.


Przesuwanie twoich granic. Jeśli prześladowca wie o czymś, co cię denerwuje, będzie to poruszał lub robił prawie przy każdej nadarzającej się okazji.

Jak radzić sobie z przemocą psychiczną kierowaną w twoją stronę

Możesz mieć silną tendencję, aby wierzyć, że to, co się dzieje, jest twoją winą i że musisz znaleźć sposób, aby to rozwiązać. To nie jest prawda. Nie próbuj przekonywać sprawcy do swoich racji. Nie zmieni się on w magiczny sposób, jeśli nie będzie chciał się zmienić i nie poszuka profesjonalnej pomocy. To nie jest twoja odpowiedzialność.

Zdecyduj, że nie będziesz grać w gierki osoby stosującej przemoc psychiczną, ani nie dasz się wciągnąć w kłótnie, które chce z tobą prowadzić. Postaraj się ograniczyć swoją styczność z nimi tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Jeśli masz środki i możliwości, aby na stałe opuścić związek, zrób to. Powiedz jasno, że to koniec i że idziesz dalej ze swoim życiem. Nie oglądaj się za siebie. 

Kiedy już uda Ci się oddzielić od sprawcy, weź głęboki oddech i zrozum, że leczenie zajmie ci trochę czasu. Zafunduj sobie ciepłą kąpiel i relaks. Najgorsze masz już za sobą, a przed sobą resztę życia. 

Uwolnienie się od kogoś, kto znęca się nad tobą psychicznie, jest bardzo trudne. Nie musisz robić tego sam. Zwróć się o pomoc do zaufanej rodziny i przyjaciół. Skontaktuj się z terapeutą lub innym specjalistą od zdrowia psychicznego.

Leczenie może obejmować szereg indywidualnych i grupowych terapii psychologicznych (psychoterapii) prowadzonych przez wyszkolonych specjalistów współpracujących ze środowiskowym zespołem zdrowia psychicznego.

Jednym z wielu miejsc, gdzie możesz znaleźć pomoc, jest klinika Mosty Zamiast Murów. 

Zadzwoń, zapytaj, nie bój się szukać pomocy i zrozumienia: 505 450 350
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat grupy wsparcia i kliniki Mosty Zamiast Murów: http://mostyzamiastmurow.pl/grupa-wsparcia/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Powiązane artykuły

logo_mosty_zamiast_murów-02

Centrum Psychoterapii Mosty Zamiast Murów to zespół ludzi, których łączy doświadczenie, wiedza, pasja, ciekawości świata i zjawisk zachodzących między nimi. Tutaj chcemy podzielić się tym z Wami.

Homo sum humani nihil a me alienum puto.